menu Aukcje internetowe strona główna dane kontaktowe dodaj do zakładek

IrfanView - przeglądanie i obróbka zdjęć

Przeglądarka

Program służący do przeglądania i podstawowej edycji plików wielu formatów (pierwotnie tylko graficznych). Autorem przeglądarki jest bośniacki programista, Irfan Skiljan, który rozwija go od 1996 roku.

Program obsługuje kilkadziesiąt formatów graficznych, dźwiękowych i wideo, wyróżniając się dużą szybkością działania. Zawiera elementarne narzędzia edycyjne pozwalające wykonać prosty retusz plików graficznych. Współpracuje z zewnętrznymi wtyczkami i obsługuje interfejs TWAIN pozwalający wczytywać obrazy z cyfrowych aparatów fotograficznych, skanerów czy kamer. Przeglądarka miniatur pozwala przejrzeć zawartość całego folderu. Program zawiera też narzędzia do operacji wsadowych na wielu plikach, np. konwersji na inny format. Ostatnie wersje wyposażono również w narzędzia do tworzenia prostych albumów fotografii w języku HTML, które następnie można łatwo opublikować w Internecie.

Wśród użytkowników portali aukcyjnych znalazł głównie zastosowanie jako narzędzie do zmiany rozmiaru oraz podstawowej obróbki zdjęć.

Więcej informacji można znaleźć na stronie irfanview.com.